Dernekpazarı Tarihi Müzeden Canlı Yayın

  • Haberin Tarihi : 9.4.2015
  • Haberin Okunma : 1168
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Dernekpazarı Tarihi Müzeden Canlı Yayın

Dernekpazarı ilçesinde bir süre önce açılan Osmanlı’dan günümüze tarihe ışık tutan materyaller müzesinden TRT canlı yayın yaptı

Dernekpazarı Atatürk İlkokulu Türkiye de bir ilk’i  gerçekleştirdi. Sınıf öğretmeni Rukiye Göksu Sürmeneli ,kapatılan okullarımızda bulunan araç ve gereçleri değerlendirip geleceğe taşıma ve geçmişte kullanılıp günümüzde teknolojiye yenik düşen her türlü alet ve  eşyaları  okulda toplayıp bir müze şekline dönüştürebilmek için uzun süre sürdürdüğü beyin jimnastiğini proje aşamasına getirdi.

Okul Müdürü V. Kenan Sürmeneli nin yanında İlişim öğretmeni Yeşi Akçay ve Müdür Yardımcısı  Ramazan Baş’ın da desteğini aldıktan sonra Projesini Kaymakamımız Selim Erkovan’la  paylaştı. Projeyi çok olumlu bulan Kaymakam da her türlü destek sözünü verdi. Önce geniş bir arazi çalışması yapıldı. Öğrencilerinde desteği ile her eve bilgilendirme formu ulaştırıldı. Formun sonunda ne gibi katkıda bulunulacağı sorusunun değerlendirilmesi yapılarak vatandaşlarla birebir görüşme yapıldı. Eserler bağış, sergilenmek üzere emanet şeklinde toplanıp adı ve özellikleriyle tarihini  kayıt altına alan bir kütük oluşturuldu. 27 Şubat İlçenin Kurtuluş töreninden sonra açılışı yapıldı. Daha önce elinde bulunanları vermeye çekinenler müzeyi ziyaret ettikten sonra kendi elleriyle getirip teslim etti. Böylece Müzede sergilenen eserlere  zaman zaman yenileri  eklenmekte.

Yapılan araştırmada Devlet desteği olmadan, bir İlkokulda İLK ve TEK MÜZE olduğu ortaya çıktı. Müzenin Bakanlıkça resmi müzeye dönüştürülmesi için gerekli prosetür tamamlanıp ilgili makamlara ulaştırıldı.

Geçmişlerimizin hangi koşullarda hangi aletleri ve eşyaları kullandığını yeni nesle tanıtmak, o günleri yaşayanların bu eşyaları görerek geçmişindeki acı tatlı anılara dönmesini   sağlamakta önemli bir yer tutan bu müzeyi herkesin ziyaret etmesini öneririz.

TRT HABER (08.04.2015 ) sabah saat 08-8.30 arası müzeden  canlı yayınla Müze’nin tanıtımını yaptı. Bu oluşumu hazırlayanlarla katkısı olan herkese teşekkür  ederken , fırsat bulanların mutlaka  ziyaret etmesini tavsiye ederiz.