Sarıkaya Yaylası Katledildi...

  • Haberin Tarihi : 30.6.2015
  • Haberin Okunma : 1867
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Sarıkaya Yaylası Katledildi...

Apartmanlarınız da Yaylacılık mı yapacaksınız?

Çocukluğumuz bu dağlarda geçti 3-5 hane ile yaylacılık yapıldı bu dağlarda, son 10 yıldır da hayvancılık 2 hane dışında yapılmıyor.

Kültürümüzde Yaylacılık; vakti zamanı geldiğinde hayvanlarını önüne katarak gidilen , yeşili bol , havası temiz. Hayvanlar için kışlık otun biçildiği , hayvanlardan alınan sütlerle yağ, peynir yapılan otlak amaçlı kullanılan arazilerdir.

Sarıkaya yaylasının Yayla evleri doku olarak 2 yıl öncesine kadar %90 oranında harika seviye de idi ,  peki ne oldu bu 2 sene de.

Ne oldu da Sarıkaya'yı yılda 1 gün (o da belki) günü birlik ziyaret etmek dışında yayla ile işi olmayan , 20 - 30 yıldır ne hayvan otlatmış ne de bir yaylacılık faaliyeti yapmış bu insanları yaylacılık hevesi sardı ?

Neden sardı biliyor musunuz ? Biliyorsunuz evet , Kaşan Taşı ile Uzungöl arasına teleferik hattının yapılacağının duyulması ,  Sarıkayaya yol tarifi almadan gidemeyecek olan şu bizim "çok zeki" abilerimizin gözlerini yuvasından fırlattı. Yayla yolunu unutan abilerimize yaylayı hatırlattı nasıl olduysa. 

Önce böyleydi yaylaŞimdi ise böyle;Hadi tamam ticari bir kaygı içine girdiniz "belki ekmek çıkar bize burdan , belki sarıkaya 'da uzungöl olur" hevesi ile yayla yapma yarışına girdiniz de yahu el insaf her biriniz bir Apartman diktiniz yaylaya, hadi ona da eyvallah diyelim her diktiğiniz apartmanın yüz ölçümünün 4 katını tel örgü ile çevirmek , duvar örmekte nedir ? Bu nasıl bir görgüsüzlük , aç gözlülüktür?